آیا توتال در ایران می‌ماند؟
توتال به تهدیدات ترامپ توجه نمی‌کند.
كدخبر: id-4379
تاريخ: 2018-02-09 16:46:37

به گزارش \"تنگستان نما\"، به نقل از فرارو؛ از زمانی که ترامپ تاییدیه برجام را صادر نکرد، گمانه‌زنی درباره استمرار سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بیشتر شد، اما اکنون مدیر عامل شرکت فرانسوی توتال می‌گوید بدون توجه به تهدیدات آمریکا، کار در ایران را ادامه خواهد داد.

آیا توتال در ایران می‌ماند؟

به گزارش اویل‌پرایس، پاتریک پویان، مدیر عامل شرکت توتال، در گفت‌وگویی با روزنامه لوموند، اعلام کرده شرکت توتال علیرغم ابهام در وضعیت تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه ایران، کار در پروژه گاز پارس جنوبی را ادامه خواهد داد.

در ژوئیه سال گذشته و پس از رفع تحریم‌ها، توتال به عنوان اولین شرکت بزرگ غربی، با ایران قراردادی برای توسعه فاز یازدهم میدان گازی پارس جنوبی امضا کرد. در این قرارداد سهم توتال ۵۰.۱ درصد، شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین ۳۰ درصد و سهم ایران ۱۹.۹ درصد بود.

پس از امضای قرارداد توتال با ایران، به تدریج تنش بین ایران و آمریکا بیشتر شد. امری که برای شرکت‌های اروپایی که قصد سرمایه‌گذاری در ایران داشتند، ابهام بیشتری ایجاد کرد.

ماه گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که طبق قانون این کشور باید هر سه ماه یکبار تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند، تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرد. اما هشدار داد که این تمدید ممکن است آخرین تمدید باشد.

ترامپ برای استمرار تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران شروطی وضع کرده که اگر این شروط تا ماه می‌ آینده محقق نشوند، او از برجام خارج خواهد شد.

با وجود تهدید‌های ترامپ، مدیر عامل شرکت توتال به لوموند گفته، کار این شرکت بر پروژه پارس جنوبی بدون تاخیر و به خوبی پیش می‌رود. پویان افزود که حتی اگر وضعیت کنگره آمریکا در خصوص برجام نسبتا مبهم باشد، توتال به کارش در ایران ادامه می‌دهد.

پویان اعلام کرد توتال با مقامات فرانسوی و اروپایی درباره محافظت از سرمایه‌گذاری این شرکت در ایران در صورت بازگشت تحریم‌ها گفت‌وگو کرده است.