وقتی آب شرب مردم تنگستان، باغ‌ویلا‌ها را سیراب می‌کند و مردم را تشنه‌تر
بحران کم‌آبی در استان بوشهر روی خود را به مردم نشان داده و هر روز شاهد گرفتاری مردم در این بخش هستیم. بخش ساحلی شهرستان تنگستان از این قائه مستثنی نیست اما شنیدن سخن مردمی که این روزها یک تنه به دنبال رفع این مشکل است نیز شنیدنی است.
كدخبر: id-6459
تاريخ: 2018-06-09 10:01:10

به گزارش \"تنگستان نما\"، یکی از ائمه‌جمعه موفق استان بوشهر که در کنار مردم به دنبال رفع گرفتاری‌های گسترده آنها پا به پای آنها دوندگی می‌کند،امام جمعه بخش دلوار شهرستان تنگستان است.

خبرگزاری فارس در مطلبی نوشت: روزی تجمع گسترده ملوانان که از تصمیمات غیرکارشناسی دولت‌مردان برای تجارت دریایی و کسب و کار شاکی هستند را با سخنانی از جنس پیگیری و قانون‌مداری آرام و مطالبات آنان را دنبال می‌کند و روزگاری دیگر در گرمای بالای 45 درجه بهار شهرستان تنگستان، روستا به روستا در بخش مرکزی می‌رود تا بیشتر با مردمی که از نبود آب در این بخش و در کنار دریا، نگران هستند از نزدیک آشنا و هم‌کلام برای رفع مشکلات آنها شود.

حجت‌الاسلام علی زاهددوست از جنس آدم‌هایی است که این روزها تک و تنها به دل مشکلات زده تا آن چه که در چنته دارد برای رفع مشکلات مردم محروم شهرستان تنگستان بکار گیرد. فرصتی امروز دست داد تا بیشتر از این روحانی صاحب نفوذ در دل مردم بخش ساحلی تنگستان  بشنویم.

سوال: ارزیابی شما از فرمان رهبری در خصوص دور جدید فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی چیست؟

جواب: فرمان رهبر معظم انقلاب به سازمان انرژی اتمی کشور مبنی بر ادامه فعالیت‌های این سازمان تا رسیدن به 190 هزار سو، باید در اولین فرصت به عنوان یک راهبرد اصلی نظام مورد توجه قرار گیرد. پیش از آغاز مذاکرات برجام، مقام معظم رهبری بارها به مسئولان اجرایی کشور هشدار داده بودند که شیطان بزرگ آمریکا و هم پیمانان او به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.

سوال: خیلی‌ها علاقه‌مند هستند که مسئولیت برجام را کاملا به گردن رهبری نظام قرار دهند، تا چه حد موافق این موضوع هستید؟

جواب: در جریان مذاکرات بارها رهبری توصیه‌های لازم را فرمودند که در پایان کار هم دیدیم آنچه را که رهبری بارها نسبت به آن هشدار داده بودند به واقعیت پیوست و طرف‌های مذاکرات عملا هیچ تلاشی برای اجرای تعهدات خود نکردند تا این که سرانجام ترامپ این توافق‌نامه را باگستاخی پاره کرد. بعد از این اقدام ابلهانه و اعمال تحریم‌های جدید توسط آمریکا و همراهی اروپایی‌ها با آمریکا، رهبر معظم انقلاب بار دیگر با درایت و تدبیر طی یک فرمان مهم و تاریخی به سازمان انرژی اتمی کشور نسبت به آغاز فعالیت‌های این سازمان، صادر فرمودند.پس این که گفته می‌شود که مسئولیت برجام کاملا به گردن رهبری نظام است، فقط فرافکنی افرادی است که نمی‌خواهند با واقعیت‌های موجود کنار بیایند.

سوال: ارزیابی شما از پیام رهبری چگونه است؟

جواب: این فرمان، پیام اقتدار و عزت جمهوری اسلامی در برابر هر گونه تهدیدی، به همه دنیا از جمله آمریکا و اروپایی‌هاست. این که یک ملتی از تاسیسات هسته‌ای که زمینه‌ساز پیشرفت و آبادانی کشور است به بهانه یک توافق‌نامه، چشم‌پوشی کند و هم چنان به صورت ناجوانمردانه در تحریم بماند اوج ظلم و ناجوانمردی است. این سخنان رهبر معظم انقلاب پیام روشن برای دولتمردان است تا با تکیه بر توان داخلی و حمایت از تولید ملی و بر اساس راهبردی اقتصاد مقاومتی اقدام به خدمات‌رسانی مطلوب به مردم کنند.

پیام دیگر رهبر معظم انقلاب به آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان اروپایی‌اش نسبت به افزایش توان موشکی نیز کاملا واضح و روشن است، جمهوری اسلامی از این پس توان موشکی خود را با برد بالاتر، افزایش خواهد داد زیرا افزایش توان دفاعی و موشکی تضمین‌کننده امنیت و عزت ماست.

سوال: امروز روز جهانی قدس بود، چرا ایران به حمایت از فلسطین می‌پردازد؟

جواب: 40 سال است که ملت ایران در روز قدس  و در همه‌ صحنه‌های دفاع از اسلام و انقلاب حضور دارد که این شجاعت و انسجام ملت بصیر و وفادار ایران اسلامی در دنیا بی‌نظیر است. منافع اسلامی، انقلابی و ملی ما با مقاومت در برابر صهیونیست‌ها و حمایت از مردم مظلوم فلسطین گره خورده است، برای همین است که امام راحل(ره) و رهبر بصیر انقلاب مساله فلسطین را مساله اول جهان اسلام عنوان فرموده‌اند.

کسانی که مدعی حقوق بشر هستند و بوق‌های تبلیغاتی دفاع از حقوق بشر آنها گوش فلک را کر کرده آشکار دروغ می‌گویند و الا چرا در مورد جنایات صهیونیست‌ها در فلسطین و غزه و ظلم سعودی‌ها در یمن سکوت می‌کنند.

سوال: دلیل این که درست قبل از روز جهانی قدس، عده‌ای با شیطنت اقدام به نشر یک کلیپ برای تضعیف کمیته امداد کردند، چیست؟

جواب: هم‌زمانی شایعات ضدانقلاب و تخریب این نهاد مقدس و شایعه سفره افطاری آن چنانی کمیته امداد در غزه و تاکید رهبر معظم انقلاب و پیش‌بینی پرشور و حماسی برگزارشدن مراسم روز قدس نمی‌تواند تصادفی و اتفاقی باشد.

این اتفاقات ابلهانه دشمنان که متاسفانه برخی از روی ناآگاهی و برخی هم به دلیل جهالت و غرض ورزی حرف‌های دشمن را در فضای مجازی تکرار می‌کنند، با هدف سلب اعتماد عمومی و جامعه از کمیته امداد به عنوان نهاد مورد اعتماد مردم و تلاش برای عدم تحقق پیش بینی ولی امر مسلمین از حضور میلیونی مردم در راهپیمایی روز قدس بود که ناکام ماند.

بارها و بارها مسئولین کمیته امداد امام (ره) اعلام کرده‌اند که اولویت خود را رسیدگی به امور محرومان داخل کشور می‌داند و هیچ برنامه‌ای برای ارائه خدمات و صرف کمک‌های مردمی در خارج از کشور ندارند.البته به برکت انقلاب مدل برخی نهادهای انقلابی و مردمی در بیرون از مرزها  هم پیاده شده و آنها با استفاده از مدل موفق کمیته امداد در کشور خودشان مجموعه‌ای راه‌اندازی کرده و کمک‌های مردمی جذب می‌کنند که این هم برای انقلاب و نهادهای انقلابی یک افتخار بزرگی است چرا که با این کار به نوعی ارزش‌های انقلاب را صادر کرده‌ایم.

سوال: کدام مجموعه را برای دریافت زکات فطریه اصلح می‌دانید؟

جواب: کمیته امداد یک مرجع شایسته و با صلاحیت برای جمع‌آوری زکات فطره است چرا که بهترین مرجعی که بانک شناسائی کاملی از نیازمندان واقعی را در اختیار دارد، نهاد مقدس کمیته امداد امام (ره) است.

سوال: مهمترین مشکلی که هم اکنون مردم بخش ساحلی شهرستان تنگستان را با تنگنا مواجه کرده، چیست؟

جواب:روستاهای جنوبی بخش دلوار شهرستان تنگستان با بحران کم‌آبی مواجه شده‌اند، البته مشکل کمبود آب مخصوص منطقه ما نیست و متاسفانه با کاهش نزولات آسمانی منابع آب زیرزمینی هم کم شده که با قاطعیت می‌گویم حداقل هیچ جای استان بوشهر به اندازه روستاهای جنوب بخش ساحلی تنگستان مشکل بحران آب ندارند.

سوال: علت چیست؟

جواب: متاسفانه توزیع آب عادلانه انجام نمی‌شود، چرا که در برخی مناطق با آب شرب خانواده‌ها و با همان تعرفه خانگی درخت‌ها و باغ‌ها و یا باغچه را آبیاری می‌کنند که این کار درستی نیست. در بخش ما در همان ابتدای خط آب یعنی روستاهای گورگات حدود چند صد باغ ویلا وجود دارد که آب اینها بعضی به صورت غیرمجاز از همین آب شرب و خط اصلی تامین می‌شود اما در انتهای خط مردم با بحران آب مواجه هستند .

این ناعادلانه است، از مسئولین امر می‌خواهیم جلوی این بی‌عدالتی را بگیرند که برخی از روستاهای ما در هفته فقط یکی دو ساعت آب دارند، آن وقت آقایان به فکر رسیدگی به باغ ویلا و استخر خود هستند.

سوال: راهکار شما در این خصوص بیان بفرمایید

جواب: البته فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف باید نهادینه شود و جلوی مصرف بی رویه آب را هم باید گرفت که اگر هر نفر در شهرستان تنگستان در روز یک لیتر در مصرف آب صرف‌جویی کند جمعا ۷۰ هزار لیتر صرفه‌جویی خواهد شد. اگر مردم استان هم هر کدام یک لیتر در روز در مصرف آب صرفه‌جویی کنند یک میلیون لیتر آب ذخیره خواهد شد و بخش زیادی از مشکلات کمبود آب با صرفه‌جویی رفع خواهد شد.

 

/انتهای پیام