خانه صنایع دستی بوشهر تاسیس می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: برای حمایت از فعالان صنایع دستی این استان عمارت تاریخی خانه کارگر بوشهر (عمارت دوروشی) به خانه صنایع دستی استان اختصاص می یابد.
كدخبر: id-6526
تاريخ: 2018-06-12 09:35:36

به گزارش \"تنگستان نما\"، به نقل از ایرنا؛ ناصر امیرزاده روز یکشنبه در نشست با فعالان صنایع دستی استان بوشهر به مناسبت روز جهانی صنایع دستی افزود: با تاسیس خانه صنایع دستی در استان فعالیت های این بخش در استان ساماندهی می شود .

وی اظهار کرد: همچنین با توجه به اهمیت وجود فضایی برای فروش محصولات صنایع دستی در استان مدرسه تاریخی سعادت بوشهر به محل نمایشگاه دائمی برای فروش محصولات صنایع دستی فعالان این بخش اختصاص می یابد.

امیرزاده ادامه داد: در نوروز امسال با برپایی 400 غرفه صنایع دستی در استان بوشهر 10 میلیارد ریال تولیدات این استان فروش رفت این در حالی است که استان بوشهر در کل سال 15 میلیارد ریال محصولات صنایع دستی فروش کرده بود.

امیر زاده بیان کرد: در سال گذشته 310 نفر از تسهیلات مشاغل خانگی در بخش صنایع دستی استفاده کردند و 550 نفر نیز آموزش های لازم را فرا گرفتند.

وی یادآور شد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر تا کنون در زمینه تسهیلات مشاغل خانگی و پشتیبان 60 میلیارد ریال پرونده معرفی کرده است ولی در مرحله بانک ها با مشکل روبرو شده است.

امیرزاده با اشاره به ارائه آموزش حصیر بافی توسط یک استاد چینی در استان بوشهر گفت: در این مدت پنج استاد کار این استان گواهینامه پایان دوره گرفتند و یک نفر نیز انتخاب و برای ادامه آموزش ها به چین می رود.

امیرزاده ادامه داد: همچنین 13 نفر از استان برای دریافت نشان ملی صنایع دستی معرفی که از این شمار 9 نفر انتخاب شدند و از 10نفر برگزیده در جشنواره فجر کشور در حوزه میراث فرهنگی 2 نفر از استان بوشهر بودند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر گفت: در زمان حاضر حرکت، فصل و جهش خوبی در بخش صنایع دستی استان رخ داده که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.

سعید زرین فر افزود: با توجه به ریشه صنایع دستی در فرهنگ هر منطقه و مزایای اقتصادی و اشتغالی که این هنر به دنبال دارد، تلاش می شود زمینه کار برای فعالان این بخش فراهم شود.
وی بر ضرورت برطرف کردن مشکل بیمه فعالان صنایع دستی، پرداخت تسهیلات و ایجاد مراکزی برای فروش محصولات آنها در شهرستان ها تاکید کرد.

زرین فر با تاکید بر ضرورت استمرار در بحث نوآوری در تولیدات صنایع دستی گفت: تلاش شود ضمن نگه داشت ریشه ها و هنرهای سنتی و قدیمی هر منطقه در دست بافته های صنایع دستی با استفاده از استادکاران مجرب از کشورهای دیگر این هنر را مطابق با نیاز و بازار به روز کرد.

استاندار بوشهر گفت: با توجه به اینکه میزان هزینه ایجاد اشتغال در صنایع دستی نسبت به صنایع دیگر بسیار پائین و به صرفه است باید با برطرف کردن مشکلات مد نظر فعالان این بخش زمینه اشتغال و رونق اقتصادی در این استان فراهم شود.

عبدالکریم گراوند افزود: هرچند استان بوشهر در بحث پرداخت های تسهیلات اشتغال زا در کشور جزو استان های دوم و سوم است ولی باید با نگاه ویژه به صنایع دستی مشکلات موجود در این بخش را برطرف کرد.

وی با تاکید بر اهمیت ایجاد کارگاه در برخی شهرستان ها و مناطق اضافه کرد: در این بخش باید از توان دهیاری ها به شکل عملی استفاده شود.

استاندار بوشهر، بر ضرورت ایجاد مرکز دائمی فروش محصولات صنایع دستی در مدرسه تاریخی سعادت بوشهر تاکید کرد.

وی اضافه کرد: محصولات و دست بافته های فعالان صنایع دستی باید در بهترین مکان ارائه شود به همین دلیل باید از ظرفیت های موجود در استان برای حل مشکل مکان برای ارائه این محصولات بهره برد.