خطر غرق شدن در چند قدمی پایتخت!+تصاویر
یکی از مکانهای تفریحی که در سالهای اخیر مخصوصا در فصل گرم تابستان میزبان شمار بسیاری از شهروندان تهرانی می باشد دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) است که خطر غرق شدن در این دریاچه شهروندان تهرانی را تهدید می کند.
كدخبر: id-8143
تاريخ: 2018-08-05 07:04:48

به گزارش \"تنگستان نما\"، یکی از مکانهای تفریحی که در سالهای اخیر مخصوصا در فصل گرم تابستان میزبان شمار بسیاری از شهروندان تهرانی می باشد دریاچه شهدای خلیج فارس واقع در منطقه ۲۲ شهرداری و شمال غرب تهران می باشد.

مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار بوده که در مجاورت آن ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی نیز ایجاد شده‌است. دریاچه چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته  و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌باشد.

این دریاچه مصنوعی و پارک جنگلی چیتگر به دلیل قرارگرفتن در مسیر بادهای غربی- شرقی تهران علاوه بر تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت در سطح شهر تهران از مناطق گردشگری  داخلی تهران نیز می باشد. به ویژه در پایان هفته به عنوان محل استراحت بسیاری از خانواده های تهرانی انتخاب می شود.


اما نکته حائز اهمیت این است که اخیرا قسمتهایی از این دریاچه به صورت ساحلی در آمده و شهروندان می توانند به ساحل دریاچه بدون حائل دسترسی داشته باشند و با توجه به امتداد این نواحی ساحلی با وسعت تقریبی ۴۰۰ الی ۵۰۰ متر و عدم حضور حتی ۱ غریق نجات در سکوهای تعبیه شده برای این قسمتها و همچنین خدمات رسانی این مجموعه تا پاسی از شب خطر غرق شدن شهروندان را به صورت بالقوه  افزایش می دهد.

این در حالی است که  برای  وقوع احتمالی حادثه هیچ گونه تدبیری اندیشیده نشده است. وفقط تعدادی از پرسنل این مجموعه به تذکر های لسانی بسنده می کنند.

جای تعجب دارد اگر این ساحل احتیاج به غریق نجات ندارد چرا برای آن تعداد زیادی سکوی غریق نجات احداث شده است و هزینه بیت المال تضییع شده است! 

 

به نظر می رسد مسئولین شهرداری منطقه ۲۲ و مدیریت این مجموعه باید قبل از وقوع هر گونه حادثه ای نسبت به این خطر بالقوه چاره ای بیاندیشند و در نظر داشته باشند که فقط با گماردن تعدادی نگهبان (فقط ۳ نفر) برای کل مجموعه آن هم بدون  هرگونه آموزشی برای نجات غریق نمی شود از غرق شدن شهروندان تهرانی جلوگیری کرد!و نباید منتظر حادثه ای باشند تا برای حل آن چاره اندیشی کنند! علاج واقعه قبل از وقوع هم کم هزینه تر (جانی و مالی) و هم ساده تر است.

سید ضیاء‌ نجفی

انتهای پیام/