کد خبر : 74938 تاریخ ثبت : 1395/8/8 02:53:35

عاقبت قاتلین و متجاوزین درجه یک عاشورا چه شد؟

افراد دیگری هم که در حادثه عاشورا حضور داشتند و نسبت به اباعبدالله الحسین(ع) و اهل بیت آن حضرت ظلم و ستمی روا داشته بودند، بدست مختار ثقفی به سزای خود رسیدند.

به گزارش تنگستان نما،

به نقل از وبلاگ "عروة الوثقی" نوشت:

طبق نقل بعضی از مقاتل، سرنوشت شوم قاتلین و معاندین امام و اهل بیت ایشان به قرار زیر است:
 
* اخنس: وی عمامه حضرت را به یغما برد، هنگامی که آن را بر سر نهاد دیوانه گشت.
 
* اسحاق بن حوبه حضری: پیراهن حضرت را از تن مبارک درآورده و پوشید، وی مبتلا به بیماری پیسی شد و همه موهای بدنش ریخت.
 
* بجدل بن سلیم کلبی: وی که با بریدن انگشت امام حسین(ع)، انگشتر ایشان را ربود، به دستور مختار به درک واصل شد.
 
* بحر بن کعب تمیمی: که خداوند او را لعنت کند، شلوار امام را به غارت برد که پس از این کار زمین گیر و هر دو پایش فلج شد.
 
*شمر: پس از قیام مختار وی از کوفه بیرون رفت و جمعی از سپاهیان به سر کرده ابوعمره به جنگ او رفتند، شمر در این نبرد کشته شد و تن او را پیش سگان انداختند.
 
* عمر سعد: که با کشتن امام حسین آرزوی رسیدن به ملک ری را داشت ناکام ماند و توسط نیروهای مختار در خانه اش به قتل رسید.
 
* حکیم بن طفیبل: او اولین کسی بود که به سوی امام حسین (ع) تیر اندازی کرد. او دست حضرت ابوالفضل العباس (ع) را قطع و جنایات دیگری انجام داد.
 
عبید الله بن کامل از فرماندهان سپاه مختار او را دستگیر کرده او را برهنه کردند و دست بسته در کنار دیوار نگاه داشتند و آنقدر تیر بر او زدند تا بمرد سپس سر او را به نزد مختار بردند.
 
* عبیدالله بن زیاد: چهره سفاک و حاکم کوفه و مسئول همه جنایاتی که در کربلا که نسبت به امام حسین (ع) و یاران و اهل بیت او روا داشتند. وی بدست ابراهیم بن مالک اشتر کشته شد.
 
*سنان بن انس :در روز عاشورا به گلوی امام حسین (ع) شمشیر زد. او به دستور مختار دستها و پاهایش را قطع کردند و او را در میان دیگ جوشان انداختند تا به هلاکت رسید.
 
* خولی بن یزید اصبحی: از چهره های بسیار کثیف و از عمال سر سپرده حکومت بنی امیه و از فرماندهان سپاه یزید در کربلا بود. ابوعمره فرمانده مختار خانه خولی را محاصره کرد. او خود را در خانه مخفی کرده بود. زن او که کینه بسیاری از او داشت، محل اختفای او را نشان داد. مختار دستور داد دست و پاهایش را بریدند و جسدش را نیز سوزاندند تا اینکه به خاکستر تبدیل شد.
 
* حصین بن نُمَیر: او فرمانده نیروهای نظامی عبیداله بن زیاد در کوفه بود. هنگامیکه در ظهر عاشورا امام حسین (ع) به نماز ایستاد حصین فریاد زد ای حسین هر قدر که می خواهی نماز بگزار خدا نماز تو را قبول نمی کند. او کشنده حبیب بن مظاهر است. در نبرد سپاه شام با سپاه مختار به هلاکت رسید.
 
افراد دیگری هم که در حادثه عاشورا حضور داشتند و نسبت به اباعبدالله الحسین(ع) و اهل بیت آن حضرت ظلم و ستمی روا داشته بودند، بدست مختار ثقفی به سزای خود رسیدند.
 
منابع:
۱- لهوف،سید بن طاووس

۲- نفس المهموم،شیخ عباس قمی،ترجمه علی نظری منفرد.

پی نوشت:

[۱]. رک: الکامل/ترجمه،ج‏۱۲، ص ۱۰۱.

http://www.soalcity.ir/node/1789

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهاخبار تنگستان
اخبار استان