کد خبر : 76285 تاریخ ثبت : 1395/9/11 05:40:33

القای فرهنگ از قاب شیشه ای تلویزیون/ صدا و سیما رسانه ای در نقش دانشگاه

برنامه های صدا وسیما به دلیل داشتن رقبای بسیار و گاهاً مخرب (برای فرد و در نهایت جامعه) مانند شبکه های مجازی، کانال ها، ماهواره و شبکه های برون مرزی باید خود را مجهز به سلاحی کنند که بیشترین جذب مخاطب را داشته باشند؛ البته با حرکت در چارچوب قوانین و رعایت اصول و عقاید.

به گزارش تنگستان نما، به نقل از  مشکات برین یکی از قطب های فرهنگی کشور که حکم دانشگاه فرهنگی را دارد و اکنون با توجه به گستره فعالیت خود در داخل و خارج کشور به یک ابر رسانه تبدیل گردیده، سازمان صدا و سیما می باشد. این سازمان علاوه بر فعالیت در حوزه اطلاع رسانی و سرگرمی، مأموریت های مهم آموزشی ، آگاهی بخشی همگانی و نیز مقابله با تهدیدات نرم دشمن به خصوص در سال های اخیر را بر عهده داشته است.


این رسانه ملی در قالب قاب شیشه ای، در کنار انواع ابزارهای ارتباط جمعی نوین، آن چنان در بین محافل خانوادگی حضور یافته که به پای ثابت دورهمی های خانواده ها و ابزار پر کردن اوقات فراغت مبدل گردیده؛ اگر پلی به گذشته بزنیم تفاوت دورانها که باعث تفاوت نسلها شده را حس می کنیم. در آن زمان در دورهمی های خانوادگی، دیده ها نظاره گر چهره درس آموز بزرگ خاندان و گوش ها شنوای سخنان حکمت آموز آنان بوده ولی اکنون در مواقعی که همه اعضاء خانواده در کنار هم نشسته اند، زاویه دید افراد به سوی قاب شیشه ای است؛ که حتی گاهی باعث اختلاف بین اعضاء خانواده هم می شود مثلاً بحث بر سر تماشای شبکه موردنظر، یا انتخاب مدیر کنترل شبکه ها !!!!!!!

قاب شیشه ای نمایشگر علم، فرهنگ، هنر، آداب زندگی، دین، اعتقادات، اقتصاد، سیاست، آموزش، پرورش و بسیاری از موارد دیگر می باشد و به دلیل داشتن مخاطب عام در سنین مختلف، مستلزم نظارت بر کیفیت بالای برنامه های تولیدی می باشد؛ زیرا به صورت غیر مستقیم، افکار عمومی مخاطبین به خصوص نوجوان و جوان را در جنبه های گوناگون زندگی تحت تأثیر خود قرار می دهد و حتی تا الگوگیری برای جوان ایرانی پیش می رود!!!!!!! رسانه ملی به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه خود از نظر امام خمینی (ره) " مرکز آموزش و پرورش عمومی" دانسته شد و رهبر معظم انقلاب نیز به مسئولیت تاریخی رسانه صدا وسیما برای حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب اسلامی اشاره کرده و بر مأموریت این سازمان با محوریت هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه، با وظیفه گسترش دین، اخلاق، امید و آگاهی، ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی، ترویج آموزه های دین مبین اسلام، آشنایی با فراز و نشیب های تاریخی و دستاوردهای عظیم انقلاب برای نسل کنونی تأکید فرموده اند.
 
Related image


تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی، هجمه گسترده نظام سلطه با محوریت تحدید نرم و گستره وسیع و متنوع مخاطبین در خارج و داخل کشور، حاکی از رسالت خطیر این رسانه می باشد که نیازمند مدیریت مسئولانه، متعهدانه و هدفمند می باشد.

یکی از اقدامات مثبتی که در این سازمان انجام شد، راه اندازی شبکه های استانی با محوریت تولید برنامه ها به زبانها و گویش های متفاوت مردمان ایران جهت زنده نگه داشتن و یا احیای برخی زبانها و گویش ها می باشد که البته برخی شبکه های استانی از این هدف فاصله گرفته اند و باید نظارت و کنترل عملکرد در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب صورت گیرد.

برنامه های صدا وسیما به دلیل داشتن رقبای بسیار و گاهاً مخرب (برای فرد و در نهایت جامعه) مانند شبکه های مجازی، کانال ها، ماهواره و شبکه های برون مرزی باید خود را مجهز به سلاحی کنند که بیشترین جذب مخاطب را داشته باشند؛ البته با حرکت در چارچوب قوانین و رعایت اصول و عقاید.
این رسانه مانند هر مجموعه دیگری دارای نقاط قوت، ضعف می باشد. در ذیل به برخی از این موارد اشاره می شود:

نقاط ضعف) زمان بندی نامناسب برنامه ها، به طوری که سخنرانی ها، برنامه های آموزشی مفید که می تواند اثرات مثبتی را در جامعه ایجاد کند در ساعاتی پخش می شود که بیننده کمتری دارد و این باعث می شود از آن برنامه ها استفاده بهینه نشود و تأثیرات مورد انتظار را در جامعه نداشته باشد. ورود بخش های اقتصادی در بدنه صدا و سیما و تبلیغات پی در پی و مداوم باعث مصرف گرایی مردم می شود و در جهت تحقق و رواج ساده زیستی خلل ایجاد می کند. به روز نبودن در زمینه های اجتماعی و وجود روزمرگی و تکرار در تولید برخی از برنامه ها، مخاطب را دلزده و جذب شبکه های متعدد و خوش رنگ و لعاب ماهواره ای می کند.
از سوی دیگر فیلم ها و سریال ها از جمله برنامه های پر مخاطب صدا و سیما می باشند که نقش به سزایی در تربیت و تشویق جامعه به سمت ارزشهای ملی، اسلامی و انسانی دارند و به دلیل مخاطب گسترده و در رده های سنی گوناگون بسیار تأثیر گذار هستند، همان طور که شاهد بوده ایم طرز پوشش یک بازیگر خاص، تکه کلام وی، رفتارها و عادات آن در زمان پخش سریال و گاهی تا چدین سال بعد هم، توسط افرادی تکرار می شود و این نشان از تأثیر شگرف در ذهن مخاطب خود دارد. در برخی از سریال های تولیدی، انحرافات اجتماعی، عدم رعایت حدود اسلامی، ترویج خرافات و فرهنگ های غلط و ... مشهود است که قابل تأمل و نظارت بیشتر می باشد.

نقاط قوت) اطلاع رسانی دقیق و شفاف اخبار روز، کیفیت مناسب برنامه ها از نظر صوت و تصویر در سراسر کشور، تنوع شبکه ها با موضوعات ویژه و گسترش دامنه انتخاب جهت مشاهده، به روز بودن در تجهیزات رسانه ای روز دنیا و استفاده از آنها در تهیه و ساخت برنامه ها، برنامه های آموزشی مناسب برای گروه های سنی مختلف و مرتبط با نیاز افراد در شرایط خاص مثلاً کنکور و ... ، نمایش مستندهای مفید در زمینه های دفاع مقدس و ... از جمله نقاط  مثبت این رسانه می باشد.
همان طور که بیان شد صدا و سیما به دلیل جایگاه ویژه، حساس و تأثیرگذار خود، باید همچون گذشته گام هایی استوار به سوی رسیدن به اهداف جامعه اسلامی و فرهنگ سازی صحیح بردارد؛ چون ارتباط این رسانه با جامعه، ارتباطی دوسویه می باشد. برنامه ریزی و تولید برنامه هایی بر مبنای تقویت باورها و اعتقادات دینی با رویکرد غیرمستقیم و اثرگذار به خصوص برای طیف کودکان و نوجوانان، تولید برنامه های پرمخاطب به خصوص سریالهایی با مضامین اجتماعی فاخر، جلوگیری از تولید برنامه های غیرهدفمند، استفاده عملیاتی از نتایج پژوهش های جامع انجام شده در راستای ارتقاء کمی و کیفی برنامه های تولیدی از جمله مواردی می باشد که می تواند کمیت و کیفیت برنامه های تولیدی را ارتقاء دهد.
یادداشت از: نرگس ریاحی


انتهای پیام/
اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهاخبار تنگستان
اخبار استان
دیگر اخبار
 • ما می‌خواهیم حق خود محرومان را بدهیم/شاهد‌ افزایش ۷ واحدی فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر هستیم
 • رئیس مرکز آمار هم اشتغالزایی ۷۰۰هزار نفری روحانی را تکذیب کرد
 • جدول/با 50 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟
 • سردار مومنی برای بررسی موضوع شهادت مرزبانان وارد زاهدان شد
 • روایت محسن رضایی از رشادت‌های حاج قاسم
 • داعش مسئولیت انفجار بغداد را برعهده گرفت
 • فرصت‌طلبی برخی شعب بانک‌ها از سهام عدالت
 • روحانی به کدام روزنامه کنایه زد؟
 • آمریکا به مذاکرات آستانه دعوت شد
 • روزهای پایانی هفت ماه گوجه کاری در هرمزگان
 • ایران حملات تجاوزکارانه و مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه را شدیداً محکوم کرد
 • پوستر/دستان خالی آقای روحانی و دولتش
 • تکذیب فیلترینگ پخش زنده اینستاگرام
 • مصوبات عجیب شورای رقابت علت بروز مشکلات داروسازان/سونامی بیکاری فارغ التحصیلان داروسازی
 • فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از مرز 8 هزار میلیارد تومان عبور کرد/15 نفر بازداشتی این پرونده از منصوبان دولت یازدهم هستند/ تحقیق و تفحص همچنان ادامه دارد