کد خبر : 76313 تاریخ ثبت : 1395/9/11 06:12:41

خطر و سرما در کمین همراهان بیماران/ لزوم توسعه تخت‌های بیمارستانی برای کاهش سفرهای درمانی به کلانشهرها

در شب‌های گذشته در تهران همراهان بیمار زیادی بودند که از نداشتن جا و مکان در این سرمای سوزناک گله‌مند بودند و سختی زیادی را در کنار رنج مریض‌داری متحمل شده‌اند که در این‌باره انجام اقدامات عملی برای کاهش تقاضای سفرهای درمانی به کلان شهرها به ویژه تهران با توسعه تخت‌های بیمارستانی ضروری است.

به گزارش تنگستان نما، به نقل از خبرگزاری سینا؛ مرد جوان از سوز سرما به خود می‌پیچید و صدای دندان‌هایی که از شدت سرما به هم می‌خورد به وضوح شنیده می‌شد، بی‌رمق روی صندلی حیاط بیمارستان شریعتی نشسته بود و چشمان خود را به گوشه‌ای نامعلوم دوخته بود، پدرش در بیمارستان بستری بود و به دلیل نبود تخت اضافه اجازه ماندن در بیمارستان را نداشت و باید شب را جای دیگری سپری می‌کرد.

 

از خانه خود فرسنگ‌ها فاصله داشت، آسمان در حال تاریک شدن بود و سوز سرما تا مغز استخوانش تیر می‌کشید در ذهن خود به دنبال راهی بود، مردی را دید که بیرون از محوطه بیمارستان در حال تعبیه چادر مسافرتی‌ است به سمت او به راه افتاد که خودش نیز همراه بیماری دیگری بود.

 

این شب‌ها در شهر تهران سرمای زودرس پائیزی و بارش برف سپید شور و اشتیاق زیادی را بین مردم ایجاد کرده است لبخند زنان و مردان در لحظات بارش برف، بازی کودکان در میان برف و لذت بردن از این سرمای دلچسب در آغوش گرم خانواده چهره زیبایی از فصل سرما در ذهن تداعی می‌کند.

 

اما بیمارانی هم هستند که با درد مریضی عاجز از زندگی و شادی در گوشه‌ بیمارستانی نگاه به دانه‌های برف که از آسمان بر پهنه زمین جاری می‌شود دوخته است و گاه با سرفه‌های طولانی و مزمن حتی از نگاه کردن به این موهبت الهی نیز محروم می‌شود.

 

سرمای شبهای تهران و رنج مریض‌داری

طی شب‌های گذشته بر اساس گزارش‌های مردمی رسیده به خبرنگار سینا همراهان بیماران از نداشتن جا و مکان در این سرمای سوزناک گله مند بودند و سختی زیادی را در کنار رنج مریض‌داری متحمل شده‌اند.

 

این در حالی است که بیمارستان‌هایی که برای همراه بیمار امکانات اقامتی در نظر گرفته باشد به خصوص بیمارستان‌های دولتی بسیار کم هستند، بیمارستان شریعتی با وجود آنکه گفته می‌شود یک همراه‌سرا با ظرفیت بیش از 100 نفر دارد اما تعداد بیماران شهرستانی و همراهانشان از میزان ظرفیت این همراه‌سرا بیشتر است، برای همین باقی کسانی که جایی ندارند چاره‌ای جز زدن چادر در نزدیکی بیمارستان نخواهندداشت

 

 

مسئولین به میدان بیایند

ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید: با این ‌که احداث همراه‌سراها وظیفه وزارت بهداشت نیست، اما این وزارتخانه در این خصوص با کمک خیریه‌ها و شهرداری مراکز متعددی برای اقامت همراهان بیمار به عنوان همراه سرا ایجاد شده و البته کفایت نمی‌کند و ما از سازمان‌های ذیربط مانند شهرداری‌ها و وزارت کشور و نهادهای خیریه درخواست می‌کنیم دراین باره به میدان بیایند و مشارکت کنند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت بیان داشت: وظیفه اصلی وزارت بهداشت درمان بیماران است، اما با اجرای طرح تحول سلامت به هتلینگ بیمارستان‌ها هم توجه شده و امکانات برای اقامت یک نفر همراه بیمار در بخش‌های عادی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراهم شده است، منتها در بخش مراقبت‌های ویژه که امکان همراه بیمار وجود ندارد، و بعضا همراهان بیمار هم بیش از یک نفر هستند ، شاهد این مشکل هستیم.

 

به گفته حریرچی؛ یکی از دلایل این مشکل هم این است که بیماران بعضاً بدون ارجاع به مراکز درمانی شهر خود، به تهران و شهرهای بزرگ مراجعه می‌کنند، در حالی که با توجه به توزیع متخصص و ایجاد تخت‌های ویژه در سراسر کشور پس از اجرای طرح تحول سلامت، از بیماران درخواست می‌کنیم ابتدا به مراکز درمانی شهر خود مراجعه کنند و در صورت نیاز برای ادامه درمان به شهرهای بزرگ بیایند که کمتر شاهد این مشکلات باشیم.

 

محمدهادی ایازی قائم مقام وزیر بهداشت در شهریور ماه سال گذشته این مسئله را باعث به وجود آمدن ظاهر نامناسب در کلانشهرها دانسته و از راه‌اندازی همراه سرای جواد الائمه(ع) که با ظرفیت 120 تخت بعد از تفاهم نامه‌ای بین وزارت بهداشت و شهرداری تهران خبر داده است که می‌تواند تا حدودی مشکل همراهان بیماران را برطرف کند البته برای توسعه بیشتر آنها همکاری خیرین ضروری است.

 

ضرورت اقدامات عملی برای کاهش تقاضای سفرهای درمانی به کلانشهرها با توسعه تخت‌های بیمارستانی

از سویی با توجه به تمرکز مراکز درمانی بزرگ در تهران و مراجعه بیماران انجام اقدامات عملی برای کاهش تقاضای سفرهای درمانی به کلان شهرها به ویژه تهران با توسعه تخت‌های بیمارستانی مطابق با سطح بندی و توزیع عادلانه در تمامی شهرها امری ضرروی است در حالیکه به گفته محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت با کمبود حدود 80 هزار تخت بستری در کشور روبرو هستیم که توسعه و جایگزینی تخت‌های فرسوده نیازمند سرمایه گذاری بزرگی است.

 

معاون درمان وزارت بهداشت نیز گفته است: استطاعت دولت برای توسعه تخت‌ها به طور متوسط در یک دهه گذشته حدود 1600 تخت خواب به ازای سال بوده، اما در این دولت تاکنون 12 هزار تخت بیمارستان بهره‌برداری شده است که امیدوار هستیم تا پایان دولت یازدهم تا حدود 21 هزار برسد.

 

اقدامات انجام شده از سوی مسئولین ظاهراً مشکلات بیماران و همراهان آنها را به طور قطعی برطرف نکرده است چرا که امسال نیز شاهد بروز آن در بیمارستان‌های تهران هستیم و ضرورت در پیش گرفتن راه‌حل اساسی در این حوزه را یادآوری می‌کند.

 

در پایان باید اذعان کرد؛ همراهان بیمارانی که از شهرستان‌ها مراجعه کرده‌اند در این شب‌های سرد حال و هوای سخت‌تری دارند و بدون داشتن جا و مکان در معرض خطر بیماری‌های مختلف قرار دارند چرا که سوز سرما و نداشتن محیطی گرم خود سرچشمه بسیاری از مشکلات جسمی و حتی روحی خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهاخبار تنگستان
اخبار استان
 • منتخبان شوراهای اسلامی شهرستان تنگستان مشخص شدند‌
 • تاثیر فضاهای جمعی و عمومی بر تعاملات اجتماعی شهروندان
 • طرح جامع مبارزه با قاچاق در شهرستان تنگستان اجرایی شد
 • به لیگ یک کشور صعود می کنیم
 • تعداد آرای تفکیکی کاندیدای شورای شهر اهرم
 • با آمدن رییس جمهور جدید کارخانه هایی که ورشکسته شده، دوباره راه اندازی شود
 • یکی از اعضای شورای آباد ضعف خود را به نام نماینده دشتی و تنگستان تمام کرد
 • دستگیری متخلف انتخاباتی کاندید اصلاح طلب
 • در گذشته برخي بي مهري ها نسبت به حقوق شهروندي مردم شهر شده است
 • تمام اعتبارات باید عادلانه در بین محلات شهر توزیع شود/ شهرداری الکترونیک و مکانیزه کردن سیستم شهرداری/ باید یک شهردار نمونه انتخاب کرد
 • ۵۰ درصد از ظرفیت صنعتی کشور تعطیل شده است/ دولت یازدهم قدرت نقد کردن چک برجام ندارد+تصاویر
 • دولت یازدهم قدرت نقد کردن چک برجام ندارد
 • باید یک شهردار نمونه انتخاب کرد
 • خطر نجات 102 هزار اصل نخل با ساخت سد خائیز تنگستان
 • ظرفیت مصلی و مهدیه بوشهر پر شده است/ نه بزرگ به روحانی + تصاویر