کد خبر : 76322 تاریخ ثبت : 1395/9/11 06:32:41

برای مبارزه با نگاه پولی به مداحی وارد این عرصه شدم

علی محمود زاده با بیان این که با انگیزه مبارزه با نگاه پولی به مداحی و ذاکری اهل بیت علیهم السلام وارد این عرصه شده است گفت: توصیه ی من به مداحان جوان این است که اولاً مداحی را شغل ندانند بلکه آن را عشق بدانند. دوم اینکه انتظار نداشته باشند که کسی مثلا به خاطر خواندن آنها بخواهد احسنت بگویند.

به گزارش تنگستان نما، به نقل از نوانا، حاج علی محمود زاده از جمله پیر غلامان و ذاکران با اخلاص اهلبیت که از سال ۱۳۴۸ وارد عرصه ی مداحی شده اند. وی متولد محله عبدالرزاق اصفهان هستند و هم اکنون در خیابان عافیت جنب امامزاده باقر علیه السلام سکونت دارند.

ضمن معرفی خود بفرمائید چه زمانی وارد عرصه ی مداحی شدید و انگیزه ی شما برای ورود به عرصه ی مداحی چه بوده است؟

اینجانب علی محمود زاده فرزند حسین در سال ۱۳۴۸ وارد عرصه مداحی شدم و انگیزه ام مبارزه با نگاه پولی به مداحی و ذاکری اهل بیت علیهم السلام بوده است. در هیات و حسینیه ای که پدر و دایی من به اصطلاح پیشکسوت های آن موقع  بودند و برنامه ریزی مراسم روضه و هیأت را انجام می دادند، مداح هایی می آمد و میخواند و پول می گرفتند بخاط مشکلات ان موقع بود گاهی می شد دو سه بار جلسه را ترک میکردند. گاهی ما وارد جلسه ای می شدیم که لازم بود مداحی بیاید و مردم عزاداری کنند و سینه زن سینه بزند اما میدیدیم به خاطر همین مسائل مداح نیست.

لذا با این انگیزه وارد عرصه ی مداحی شدم و از آن روز با ارباب مان امام حسین عهد و پیمان بستم که آقاجان ما نمی خواهیم پول بگیریم و تازه میخواهیم برای این دستگاه پول هم خرج کنیم و لذا تا بحال عنایت ارباب شامل حالمان شده و تا این ساعت و لحظه که حدودا۴۰ الی۴۵ سال از ورود من به عرصه ی مداحی میگذرد در خدمت روضه ی حضرت اباعبدالله بوده ام و خواهم بود. یک اشعاری هست که دوستان میخوانند ولی من با واقیت میگویم که عین حقیقت است و آن این بیت است که تمام زندگی ایم مال حسین است.

اساتید و الگوهای شما در عرصه ی مداحی چه کسانی بوده اند؟

بنده زیر نظر اساتیدی چون حاج احمد امامی  و حاج اقای غزالی مداحی را شروع کردم و اگربگم پای درس استادی رفتم که به صورت مستقیم درس بدهد نه ولی این بزرگواران الگوی های من بودند و خدا رحمت کند استاد مرشدزاده که من واقعا شیفته ایشان بودم و تمام این اشعار را از ایشان یاد گرفتم و در محضر این بزرگان مداحی آموختم.

اولین باری که مداحی کردید را به خاطر دارید؟

من یادم میاد اولین شعری که در مداحی خواندم مرحوم حاج احمد تمیزی که خدا ایشان را رحمت کند و ما در مجموع از ایشان مشورت میگرفتم و یادگرفتم که

هرکه دیوانه عشق تو نشد عاقل نیست   عاقل آن است که از عشق نو دیوانه شود

این اشعار زمزمه ی ما بود. من اولین جلسه مداحی خودم را خاطرم هست که در همان هیات حسینیه و مسجد سلام  با دوستان عزیز نوجوانمان یک هیاتی به نام هیات محمدابن عبدالله راه اندازی کردیم و با دوسان این جلسه رابرپا می کردیم و اولین بار در آن جلسه من مداحی کردم. در جلسات مسجد با توجه به موقیعیت خانوادگی که پدر من هم یکی از بزرگان هیات بود و ایشان نیز مشوق من بودند، از طرف بزرگان هیأت خیلی تشویق شدم. البته من فقط در هیات حسینیه و مسجد سلام حضور داشتم.

البته من در دهه محرم بعد از مداحانی که بودند و دیگر نیامدند با دوستانی همچون مرحوم حسین فروتن باهم هیات را اداره میکردیم، می خواندم. مرحوم فروتن جزء رفقای من بودند که خیلی پاک و صادق بود. خدارحمت کن مرحوم مامن پوش، مرحوم طریقت و مرحوم اره کش که این عزیزان مشوق های من بودن و من در خانه مرحوم طریقت که من میرفتیم که به یاد فرزند شهیدش جلسه ی روضه داشت و ما در منزل ایشان به صورت هفتگی میرفتیم و من آنجا میخواندم.و یا منزل آقای مامن پوش به یاد فرزند شهیدش جلسه داشت و من دراین مکان ها مداحی میکردم. همه ی این بزرگواران الگوهای من بودند. باتوجه با تمام مشکلاتی که قبل از انقلاب داشت، مرحوم مشفقی و صغیر به یک مغازه عطاری مقابل مغازه ی پدرم می آمدند و مثلا پدرم  به مرحوم مشفقی می گفت: پسرم وارد مداحی شده شما چه توصیه ای برای ایشان دارید و ایشان کتاب های مرحوم صغیر را به من دادند.

علاوه بر مداحی در چه زمینه هایی فعالیت دارید؟

الحمدالله غیر از مداحی و هیات داری فعالیت های  اجتماعی و فرهنگی دارم. به عنوان مثال موفق به راه اندازی خیریه شدم و بیست و چندی سال عضو و مدیر عامل آن خیریه هستم. یا مسجد سلام و مسجد امام حسن مجتبی که من دهه های محرم و ماه رمضان را در مسجد سلام بودم، را را با برادرم و دوستان بازسازی کردیم. در مسجد الرسول خیابان پروین جزء هیات امنا بودم آنجا کارهای شایسته ای صورت دادیم مثل کاشی کاری گنبد که اثر ماندگاری شد. عضو خیریه حضرت اباالفضل، خیریه امام هادی و سلامت و در خیریه های بیمارستان الزهرا، کاشانی، خورشید و امین در حال خدمت رسانی به مردم هستم. اینها لطف و عنایت خدا و حضرت زهرا است. در زمان جنگ تحمیلی و در مسئله ی کردستان در بخش تدارکات و ایستگاه های صلواتی که مواد غذایی و پوشاکی و نظافتی رایگان به کردهای سنندج ومهاباد، من عضو فعال آن بودم. سال ۵۸ اوایل انقلاب در اواخر ماه رمضان بود که دچار بیماری شدم با توجه به روضه گرفتنم و تلاش هایم دچار شدم و دکتر ها زیادی میبردن ولی بیماری بهبود پیدا نمی کرد. داستان طولانی دارد اما در کل  بیماری بسیار بدی بود و عفونت تمام بدنم را گرفت و بعد از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با این بیماری یک روز که در بیمارستان که بستری بودم دیدم یک سیدی بالای سرم حاضر شد و حال و حوال کرد گفتن چرا شما اینجایید و من جواب میدادم. آن سید گفت اینها فکرمیکنند شما میمیرید و شما بگویید به آنها که من نمی میرم و یک لحظه نگاه کردم دیدم کسی کنارم نیست. فریاد من بلند شد که من رو ببرید من اینجا نمیمانم. پرستاران با پزشکم تماس گرفتن و گفتن ببریدش به  بخش. دوستام زیادی هم داشتم که می آمدن دیدار من و این ماجرا را که کامل توضیح می دادم گویا روضه خوان شده بودم.

چه توصیه ای به مداحان جوان دارید؟

من توصیه ای برای مداحان جوان دارم و همیشه گفتم در جلسات بگذارید این جوان ها بخوانند و من ازخواندن اینها لذت میبرم و لذا توصیه ای هم دارم و آن این است که اولاً مداحی را شغل ندانند بلکه آن را عشق بدانند. دوم اینکه انتظار نداشته باشند که کسی مثلا به خاطر خواندن آنها بخواهد احسنت بگوید لذا مداحان جوان در جایی وارد شده اند که همه به آنها احتیاج دارند.توفیقا روز افزون برای همه مداحان را دارم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهاخبار تنگستان
اخبار استان
 • منتخبان شوراهای اسلامی شهرستان تنگستان مشخص شدند‌
 • تاثیر فضاهای جمعی و عمومی بر تعاملات اجتماعی شهروندان
 • طرح جامع مبارزه با قاچاق در شهرستان تنگستان اجرایی شد
 • به لیگ یک کشور صعود می کنیم
 • تعداد آرای تفکیکی کاندیدای شورای شهر اهرم
 • با آمدن رییس جمهور جدید کارخانه هایی که ورشکسته شده، دوباره راه اندازی شود
 • یکی از اعضای شورای آباد ضعف خود را به نام نماینده دشتی و تنگستان تمام کرد
 • دستگیری متخلف انتخاباتی کاندید اصلاح طلب
 • در گذشته برخي بي مهري ها نسبت به حقوق شهروندي مردم شهر شده است
 • تمام اعتبارات باید عادلانه در بین محلات شهر توزیع شود/ شهرداری الکترونیک و مکانیزه کردن سیستم شهرداری/ باید یک شهردار نمونه انتخاب کرد
 • ۵۰ درصد از ظرفیت صنعتی کشور تعطیل شده است/ دولت یازدهم قدرت نقد کردن چک برجام ندارد+تصاویر
 • دولت یازدهم قدرت نقد کردن چک برجام ندارد
 • باید یک شهردار نمونه انتخاب کرد
 • خطر نجات 102 هزار اصل نخل با ساخت سد خائیز تنگستان
 • ظرفیت مصلی و مهدیه بوشهر پر شده است/ نه بزرگ به روحانی + تصاویر