کد خبر : 76327 تاریخ ثبت : 1395/9/11 06:38:25

زنان با زنان نامحرم و مردان با مردان نامحرم هم‌نشینی نداشته باشند/ حالات شایسته عزاداری‌های خود را تا محرم سال آینده مراقبت کنید

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد لقمانی بابیان اینکه در روز پایانی ماه صفر قرار داریم، توصیه کرد: حالاتی که پس از عزاداری‌ها در خود ایجاد کرده‌اید را تا محرم سال آینده در خود حفظ و تقویت کنید.

به گزارش تنگستان نما، به نقل از ندای اصفهان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد لقمانی پیش از ظهر امروز در مراسم عزاداری شهادت امام رضا (ع) اظهار کرد: در واپسین روزهای ماه صفر قرار داریم و تقریباً دو ماه است که برای آقا اباعبدالله‌الحسین (ع) در حال عزاداری هستیم ولی شایسته‌تر آن هست که این حالات را تا محرم سال آینده در خود حفظ و تقویت کنیم.

استاد حوزه بابیان اینکه باید حُسن خُلق را به‌عنوان یکی از محورهای حالات تا سال آینده در خود حفظ کنیم، گفت: هیچ نعمتی افضل از حُسن خُلق نیست.

وی با اظهار بر اینکه گاهی یک‌لحظه غفلت انسان را به سقوط می‌کشاند، تصریح کرد: حُسن خُلق به این معنا نیست که با غیبت کردن و دلقک‌بازی مردم را شاد کنیم بلکه با رفتار صحیح، اسلامی و برخورد مناسب باید مردم را مراوده داشته باشیم.

حجت‌الاسلام لقمانی، زبان نرم و مهربان را اولین رکن از حُسن خُلق عنوان کرد و گفت: برای داشتن این رفتار و حفظ آن باید تمرین و ممارست داشت، با زبان نرم می‌توان افراد را نسبت به دین خوش‌بین کرد ولی عکس آن‌هم می‌تواند افراد را نسبت به دین بدبین کند.

این سخنران مذهبی ادامه داد: در روز قیامت شهدا بر روی پنجه‌های پای خود می‌ایستند و افرادی را نظاره می‌کنند از خدا می‌پرسند این افراد کیست‌اند؟ که ندا می‌رسد این افراد در دنیا با رفتارشان محبت خدا را در دل مردم زنده می‌کردند؛ درصورتی‌که مردم در روز قیامت به جایگاه و مرتبه شهدا غبطه می‌خورند.

وی چهره گشاده و باز را نشانه دیگر افراد دارای حُسن خُلق بیان کرد و افزود: متأسفانه افرادی دارای شخصیت مذهبی هستند ولی چهره‌هایشان اخمو است و افراد میلی به شنیدن نصایح و صحبت‌های آن‌ها ندارند.

حجت‌الاسلام لقمانی با اشاره به علمی که امروزه به‌عنوان «زبان بدن» شناخته می‌شود،‌ اظهار کرد: در برخوردها باید مراقب رفتارمان باشیم چراکه هر نوع رفتار پیامی را منتقل می‌کند.

این استاد حوزه، قلب را حَرم خداوند بیان کرد و گفت: «قلب مهربان» نشانه دیگری از حُسن خُلق است، نگاه به عکسی ناجور و زشت می‌تواند قدرت تخریبی بیشتر از دو هزار کلمه فحش بر قلب انسان عارض کند.

وی بابیان اینکه امام الرئوف علی بن موسی‌الرضا (ع) «سخاوت» را نشانه‌ای از حُسن خُلق عنوان فرموده‌اند، اظهار کرد: رهبر انقلاب در دیدار اخیر مردم اصفهان با ایشان فرمودند: «گشاده‌دستی در انفاق مال درراه خدا و خیرات عمومی» و «صرفه‌جویی در زندگی معمولی و شخصی» از خصوصیات خوب و ممتاز مردم اصفهان است.

حجت‌الاسلام لقمانی با تأکید بر اینکه نباید نسبت به امور اجتماعی بی‌تفاوت بود، افزود: مولای متقیان علی (ع) پرهیز از حرام را از دیگر نشانه‌های افراد دارای حُسن خُلق بیان فرموده‌اند.

این کارشناس برجسته مذهبی بابیان اینکه امام صادق (ع) فرموده‌اند قبل از اینکه شما به جلسات ما بیایید ما شمارا دعوت کرده‌ایم، گفت: آیت‌الله حسن‌زاده در مطلبی گفته‌اند «زنان با زنان نامحرم هم‌نشینی نداشته باشند و مردان با مردان نامحرم نشست‌وبرخاست نداشته باشند» از ایشان پرسیدند منظورتان چیست جواب دادند مراد از نامحرم در اینجا کسی است که باخدا اُنس نداشته باشد.

وی با اشاره به برخی از آفاتی که عزاداری‌ها را فراگرفته است، اظهار کرد: متأسفانه در برخی از الفاظ که در هیئت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد دقت لازم انجام نمی‌گیرد، مثلاً قبلاً اباعبدالله‌الحسین (ع) در مراسم‌ها گفته می‌شد ولی امروز در برخی از هیئت‌ها فقط «سین»«سین» می‌گویند.

به گزارش ندای اصفهان، مراسم عزاداری شهادت امام رضا (ع) به میزبانی هیئت رزمندگان اسلام اصفهان در خیمه حسینی گلستان شهدا اصفهان برگزارشده بود، که خیل عظیم اقشار مختلف مردم در این مراسم به عزاداری پرداختند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاهاخبار تنگستان
اخبار استان
دیگر اخبار
 • ما می‌خواهیم حق خود محرومان را بدهیم/شاهد‌ افزایش ۷ واحدی فاصله طبقاتی در سال‌های اخیر هستیم
 • رئیس مرکز آمار هم اشتغالزایی ۷۰۰هزار نفری روحانی را تکذیب کرد
 • جدول/با 50 میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟
 • سردار مومنی برای بررسی موضوع شهادت مرزبانان وارد زاهدان شد
 • روایت محسن رضایی از رشادت‌های حاج قاسم
 • داعش مسئولیت انفجار بغداد را برعهده گرفت
 • فرصت‌طلبی برخی شعب بانک‌ها از سهام عدالت
 • روحانی به کدام روزنامه کنایه زد؟
 • آمریکا به مذاکرات آستانه دعوت شد
 • روزهای پایانی هفت ماه گوجه کاری در هرمزگان
 • ایران حملات تجاوزکارانه و مکرر رژیم صهیونیستی به سوریه را شدیداً محکوم کرد
 • پوستر/دستان خالی آقای روحانی و دولتش
 • تکذیب فیلترینگ پخش زنده اینستاگرام
 • مصوبات عجیب شورای رقابت علت بروز مشکلات داروسازان/سونامی بیکاری فارغ التحصیلان داروسازی
 • فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از مرز 8 هزار میلیارد تومان عبور کرد/15 نفر بازداشتی این پرونده از منصوبان دولت یازدهم هستند/ تحقیق و تفحص همچنان ادامه دارد