قلعه کلات اهرم فرو ریخت+ تصاویر به گزارش تنگستان نما،

در پی زلزله ۴.۹ ریشتری شهر کلمه دیوار اطراف قلعه کلات اهرم با خسارت جدی مواجه شد و فرو ریخت.

قلعه کلات اهرم میراث زائر خضر خان اهرمی و نماد استعمار ستیزی شهر اهرم تنگستان و استان که سالها و در پی قولهای مختلف دولتها در دست مرمت و بازسازی بود و قسمت اعظم آن باز سازی شده بود صبح امروز قسمتی از دیوار دور این قلعه فرو ریخت.

نکته قابل تامل اینکه زلزله به دیوارهای قدیمی این قلعه آسیبی وارد نکرد و آنچه اتفاق افتاد و موجب خسارت به قلعه شد قسمتی از دیوار بازسازی شده قلعه بود که متاسفانه بنا به دلایلی فرو ریخت و آسیب دید.

در بازدید کلی از قسمت خسارت دیده قلعه مشخص بود که مصالح ساختمانی استفاده شده در امر باز سازی به درستی و اصولی استفاده نشده بود و تنها یک زلزله معمولی که هیچ خسارت مالی در شهرستان تنگستان در پی نداشته است موجب خسارت دیدن این آثار تاریخی شده است.

گفتنی است «قلعهٔ کلات اهرم» یکی از قلعه‌های تاریخی منطقه‌است، این قلعه در شمال «شهر اهرم» واقع شده و به زائر خضرخان اهرمی منسوب است.

قلعه مذکور در زمان حمله انگلستان به ایران مورد استفاده قرار گرفته و جای اصابت گلوله توپ بر برج غربی آن هنوز هم باقی مانده‌است.

همچنین در همین قلعه اسرای انگلیسی نگهداری می‌شده‌اند. قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو و قلعه میانی است و دارای تأسیسات خصوصی برای ساکنین قلعه می‌باشد و مصالح ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده‌ است.