وعده مدیرکل آموزش‌وپرورش درباره طرح رتبه‌بندی معلمان به گزارش تنگستان نما،

به نقل از فارس؛ علی‌مراد کرمی در نشست با مدیران آموزشگاه‌های شهرستان دیر، اظهار داشت: شهرستان دیر توانمند و از نیروهای علمی باسوادی برخوردار است و جایگاه خاصی نسبت به دیگر شهرستان‌ها در استان دارد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر توانمندسازی معلمان و مدیران را از اولویت‌های اصلی این نهاد دانست و بیان کرد: مدیران توانمند و قوی می‌توانند منابع محدود را مدیریت و جامعه را متحول کنند و اگر این امر محقق شود، خیلی به امکانات و تجهیزات و وسایل مادی نیاز نداریم.

وی با بیان اینکه هنر این است که با منابع محدود نیازهای نامحدود را مدیریت کنیم، ادامه داد: این اتفاق در آموزش‌وپرورش در حال رخ دادن است.

کرمی تصریح کرد: گروه‌های آموزشی اولویت دوم ما هستند و اگر سرگروه‌ها قوی باشند و باانگیزه کار کنند این‌ها متخصصین امر آموزش و پزشکان ما هستند و می‌دانند آموزش‌وپرورش چه مشکلی دارد.

وی با اعلام اینکه هیچ دستگاهی به اندازه آموزش‌وپرورش سرمایه مادی و معنوی ندارد، افزود: اگر به توانمندی‌ها، سرمایه‌ها و پتانسیل‌های درونی آموزش‌وپرورش متکی باشیم، قطعا موفقیت حاصل می‌شود بنابراین به خودمان بپردازیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش گفت: وظیفه ما تعلیم‌وتربیت است ولی تربیت در اولویت است و سند تحول بنیادین هم بر روی مباحث تربیتی تأکید دارد و این سند باید از مدارس و کلاس درس ما شروع شود و متولی اصلی آن مدیران هستند.

وی با تأکید بر لزوم تقویت آموزش ابتدایی، اضافه کرد: توجه به آموزش‌وپرورش در مقطع ابتدایی مهم است و اگر دانش آموزان خوبی در این مقطع آموزش و تعلیم دادیم، در دوره‌های بعد نیاز به این همه هزینه نداریم، بنابراین سرمایه‌گذاری در زمینه توانمندسازی و آموزش‌های ضمن و حین خدمت برای معلمان ابتدایی از نان شب هم واجب‌تر است.

کرمی با اشاره به اینکه اگر ارتباط مدرسه و خانواده ضعیف باشد ۵۰ درصد آموزش‌ها ناقص می‌ماند، یادآور شد:  ارتباط بین مدرسه و والدین بیشتر شود و نگاه ما نباید تنها به جیب خانواده‌ها باشد بلکه باید از فکر و ظرفیت انجمن اولیاء و مربیان به خوبی استفاده کنیم.

وی با اذعان به اجرای ضعیف رتبه‌بندی معلمان، ابراز کرد: در هر صورت این طرح در حال اجرا است و در حال حاضر تنها شامل معلمان فعال در حوزه آموزشی می‌شود که ما از طریق وزارت و اداره کل پیگیر هستیم این خدمت‌رسانی که چیز اندکی هست، شامل همه معلمان شود.

 مدیرکل آموزش‌وپرورش افزود: با پیگیری‌هایی که انجام شده ابتدا باید رتبه‌بندی معلمان اجرا شود تا بعد از آن حق نوار مرزی به مناطقی که شامل‌شان نشده است پرداخت شود که امیدواریم در اسرع وقت این مهم عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه قبول داریم برخی از تجهیزاتی که وارد مدارس می شود از کیفیت خوبی برخوردار نیستند، افزود:   به دنبال ایجاد ساز و کاری برای خرید تجهیزات باکیفیت برای مدارس هستیم.

کرمی با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت خیرین در مدرسه‌سازی و مدرسه‌یاری، یادآور شد: اگر خیرین نباشند، آموزش‌وپرورش به‌تنهایی نمی‌تواند امور خود را پیش ببرد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر در پایان این نشست قول داد نسبت به پرداخت سرانه به مدارس دارای مشکل خاص در ابتدای سال تحصیلی و پیگیری افزایش مشاورین در مقطع ابتدایی اقدام نماید.