ارزانی عجیب بلیت پرواز بوشهر به مشهد/ هر شهروندی به مشهد برود، در برگشت با پلیس منتظرش هستیم تا به قرنطینه برود+فیلم به گزارش تنگستان نما،

سعید کشمیری در گفتگو با «خلیج فارس» ادامه داد: این موضوع دستورالعمل وزارت بهداشت برای مقابله با شیوع کرونا است و خودروی این مسافران نیز توسط پلیس توقیف و در نحل هایی که از سوی فرمانداری هر شهرستان مشخص شده، با هزینه خودشان باید ۱۴ روز قرنظینه باشند.

کشمیری با بیان اینکه مردم نه به مسافرت بروند و نه مهمان بپذیرند، تصریح کرد: حتی از بوشهری هایی مقیم تهران و سایر مناطق آلوده مثل شمال کشور و استان های همجوار نیز تقاضا داریم به انگیزه تعطیلات به بوشهر نیایند، اگر والدین و اقوام خود را دوست دارند و نمی خواهند زمینه شیوع بیماری فراهم شود.

به گفته وی، از هفته آینده امکانات ایجاد آزمایشگاه تشخیص بیماری کرونا در استان فراهم و شروع به کار می کند تا نتایج بیماران مشکوک سریع تر مشخص شود؛ البته کیت و آزمایش ها فقط ببرای بیماران بستری است و برای افراد عادی استفاده نمی شود، چرا که آزمایش های گرانی است و براساس ظرفیت موجود باید استفاده شود.

انتقاد از ارزان کردن بلیت بوشهر مشهد

همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در شورای اطلاع رسانی مقابله با این ویروس که به ریاست معاون سیاسی استانداری برگزار شد، گفت: شرکت‌های هواپیمایی در این شرایط حساس شیوع ویروس کرونا که بر مسافرت نکردن تاکید می‌شود با ارزان کردن بلیط مردم را به سفر ترغیب نکنند.

به نوشته ایرنا، با وجود تاکیدهای انجام شده همه جانبه از سوی مسئولان، مردم و متخصصان بهداشت و درمان در زمینه خودداری از مسافرت برای پیشگیری از شیوع  ویروس کرونا، اما شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با نادیده گرفتن این وضعیت بحرانی و ارزان کردن قیمت بلیت پروازها به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان با هدف جذب مشتری روز سه شنبه هفته جاری پرواز مشهد – بوشهر را انجام و اقدام به انتقال ۱۲۰ مسافر از مشهد به بوشهر و ۱۳۳نفر از بوشهر به مشهد کرد.

دکتر سعید کشمیری افزود: اکنون فرصت مناسبی برای سوء استفاده از فضای بحرانی نیست، بگذارید استانی که توانسته خود را تاکنون جمع و جور کند و بطور گسترده آلوده نشود، این حالت را حفظ کند.

وی خطاب به شرکت‌های حمل و نقل هوایی و زمینی تاکید کرد: باعث نشوید مردم به استان‌های درگیر بحرانی به ویروس کرونا سفر کنند و افرادی که به مشهد رفتند با نیروی انتظامی منتظر بازگشت آنها برای قرنطینه خواهیم بود.

هر شهروندی به مشهد برود، در برگشت با پلیس منتظریم تا وی را به قرنظینه ببریم

کشمیری به مردم استان بوشهر اعلام کرد: هرشهروندی که به سفر به استان‌های بحرانی درگیر با ویروس کرونا بویژه مشهد اقدام کند اشکال ندارد زیارتشان قبول ولی برگردند با هزینه شخصی خودشان باید ۱۴ روز در ورودی استان  قرنطینه باشند.

۷۸ درصد بیماران کرونا در استان از سفرهای شان این ویروس را سوغات آوردند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در زمان حاضر ۷۸ درصد از افرادی که در این استان دارای ویروس کرونا هستند، با انجام سفر غیر ضرور برای خانواده خود سوغات آوردند.

وی ادامه داد: براین اساس از ۱۸ نفر مبتلا چهار نفر از استان دیگر بودند و ما بقی بومی استان بوشهر هستند و این نشان می‌دهد غیربومی‌ها  نبودند که به استان بوشهر آمدند و این استان را درگیر این ویروس کردند بلکه این ما هستیم که با بی توجهی به استان‌های بحرانی درگیر با ویروس کرونا سفر می‌کنیم.

کشمیری اضافه کرد: تاکنون ۶۳۶ نفر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بوشهر مراجعه کردند که از این شمار ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر مشکوک شناخته و ۴۷ نفر بستری ( ۳۶ نفر در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر و ۱۱ نفر در بیمارستان شهید گنجی برازجان) شند.

وی ادامه داد: مابقی نیز مرخص و ۲ نفر که یک مورد بیماری زمینه‌ای و مورد دیگر نیز که با رضایت شخصی مرخص شده بود، با وضع وخیم به بیمارستان بازگشت اما فوت شدند.

کشمیری با تاکید بر اینکه هرچند افراد مسن در معرض خطر هستند اما ویروس کرونا به سراغ جوانان نیز می‌آید گفت: تاکنون ۱۳۶ نمونه تست کرونا از استان بوشهر به تهران ارسال شده‌است.

تشکر از همکاری اصناف برای تعطیلی بازار

کشمیری اضافه کرد: الان بازار گناوه که میلیونی مردم را از سراسر کشور جمع می‌کرد به صورت خودجوش با همت اصناف تعطیل شده‌است.

وی با تقدیر از اصناف استان بوشهر گفت: اصناف این استان در اقدامی مهم از سود خود برای سلامت جامعه گذشتند.

کشمیری یادآور شد: استان بوشهر به لحاظ شرایط آب و هوایی، دریا و بازار و عسلویه که محل رفت و آمد هزاران نفر از کارگران است می‌توانست بالاترین انتقال بیماری را به این استان داشته باشد اما با این اقدام اصناف امروز کمترین شمارافراد دارای ویروس کرونا را داریم.

وی بر ضرورت توجه به کمپین درخانه بمانیم تاکید کرد و گفت: از حضور هنرمندان و سلبریتی‌ها برای ترویج این فرهنگ در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.

کشمیری برضرورت همکاری رسانه‌ها برای برجسته سازی کارهای خیرخواهانه مردم، همدلی اصناف و جامعه پزشکی و کارکنان شهرداری که اقدام به تمیز کردن شهرها می‌کنند و جمعیت هلال احمر کمتر نامی از آنها برده می‌شود، تاکید کرد.

فرمول ۲۰۲۰ برای شتشوی دست

وی از اتاق بازرگانی استان بوشهر که از امروز هزاران لیتر ماده ضد عفونی را وارد بوشهر می‌کند و قرار است منبع‌های سیار شست و شوی دست در سراسر شهرهای استان راه‌اندازی شود، تقدیر کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همچنین برضرورت راه اندازی کمپین دستهایمان را بشوییم تاکید کرد و گفت: در این خصوص فرمول ساده ۲۰۲۰ که مقارن با سال میلادی است را فراموش نکنیم، به عبارتی ۲۰ بار در روز و هربار ۲۰ ثانیه دست مان را به خوبی بشوییم.