«بوشهر» متورم‌ترین استان کشور در اردیبهشت ماه+ آمار به گزارش تنگستان نما،

به گزارش تنگستان نما، بر اساس آخرین اطلاعیه‌ای که مرکز آمار کشور منتشر کرده، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۱۰،۰ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۵ درصد افزایش نشان می‌­دهد.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان بوشهر با ۴.۷ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با ۰.۶ درصد افزایش است.

بر اساس این آمار منتشر شده، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۲۱.۰ درصد می‌­باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان هرمزگان (۳۰.۵ درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی  (۱۳.۷ درصد) است.

خانوارهای شهری

استان بوشهر در نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری هم پیشتاز بوده به طوریکه با ۴.۶ درصد بیشترین افزایش را بین همه استان‌های کشور داشته است.

بر اساس آنچه که توسط مرکز آمار کشور منتشر شده، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۲۰۸،۷است که نسبت به ماه قبل ۲.۶ درصد افزایش نشان می‌­دهد. کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان آذربایجان غربی با ۰.۳ درصد افزایش است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۲۱.۳ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان هرمزگان (۲۹.۸ درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی (۱۳.۴ درصد) است.

خانوارهای روستایی

همچنین استان در نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی نیز در بین استان‌های صدر نشین قرار گرفته و با ۴,۵ درصد افزایش بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (۱۰۰=۱۳۹۵ )عدد ۱,۲۱۷ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۱,۲ درصد افزایش داشته است.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان بوشهر با ۴,۵ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان چهارمحال و بختیاری با ۲,۰ درصد افزایش می‌باشد؛علاوه بر این خانوارهای روستایی استان بوشهر از نظر میزان تورم پس از هرمزگان رتبه دوم کشور را دارند.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ۳,۱۹ درصد میباشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان هرمزگان (۱,۳۲ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کردستان (۷,۱۳ درصد) است.

به گزارش فارس، آنطور که در داده‌های مرکز آمار کشور آمده، تورم خوارکی‌ها درمناطق روستایی استان بوشهر ۶ درصد از میانگین کشور بیشتر است و این رقم به ۳۶.۸ رسیده است. علاوه بر این  شاخص برای تورم غیرخوراکی‌ها و خدمات در روستاهای بوشهر ۳ درصد بالاتر از میانگین کشوری است که این رقم نیز در حال حاضر ۳۴.۵ درصد می‌باشد./ فارس

انتهای پیام/

 

 

نظر شما !!
 1. abed

  جولان سگ‌های ولگرد در همه محلات شهر اهرم را بی‌نظم و گلایه مردم این شهر را در پی داشته است که نیازمند رسیدگی از سوی ادارات مرتبط دارد.

  هر چند هر از گاهی با خبرگزیدگی شهروندان اهرمی توسط سگها و یا تصاویری در فضای مجازی انتشار پیدا می کند و هیچ مسئولی جوابگو نیست.

  شهروندان اهرمی از بی خیالی مسئولین به گرفتن سگهای ولگرد در اهرم به شدت ناراحت هستند.

  در روزهای اخیر در فضای مجازی بحث حمله سگ های ولگرد به چند شهروند اهرمی مطرح شده بود که بحث پرونده ساماندهی سگ های ولگرد در اهرم همچنان بی نتیجه میان سازمان های متولی دست بدست می شود.

  این روزها جولان سگ‌های ولگرد در اهرم سبب رعب و وحشت مردم شده است، شهرداری و شورای اسلامی شهر اهرم دست به جمع آوری سگ های ولگرد زدند که متاسفانه به دلایلی ادامه ندادند و باعث ناراحتی شهروندان شد.

  بسیاری از این سگ‌ها بیمار هستند و حضور آنها در سطح شهر در حال تبدیل شدن به یک خطر بهداشتی است.

  مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ های ولگرد، شیوع بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان مانند هاری، کیست هیداتیک و سالک است.

  یکی از شهروندان اهرمی در گفتگو با خبرنگار فارس در تنگستان اظهار داشت: تقریبا دو سال می شود که تعداد سگهای ولگرد در مرکز شهرستان تنگستان «اهرم» رو به فزونی گرفته و صدای اکثر مردم را درآورده است بجز برخی افراد که خود را از حامیان سگهای ولگرد می دانند.

  حسین نیک اندام شهروند اهرمی گفت: بارها و بارها شاهد حمله ی دسته جمعی سگهای ولگرد به همشهریان عزیز اهرمی بوده ایم که سروکارشان به بیمارستان و مرکز بهداشت تنگستان کشیده شده است.

  وی افزود: به جرأت می توان گفت تا بحال یک بار هم نشده که مسئولین شهرستان یک شب در کوچه، پس کوچه های اهرم گشتی بزنند تا حال ما را درک کنند.

  این شهروند اهرمی خاطر نشان کرد: بعد از مدتها گلایه ی شهروندان از وجود سگهای ولگرد، شورا و شهرداری اهرم همت کردند و با همکاری پیمانکار اقدام به جمع آوری سگهای ولگرد کردند، دقیقا آن زمانی که اثرات جمع آوری سگها در سطح شهر و کوچه ها نمایان می شد، به یکباره چندنفر با داعیه حمایت از حیوانات مانع از جمع آوری سگها شدند.

  یکی دیگر از شهروندان اهرمی با اعلام نگرانی از افزایش حضور سگ‌های ولگرد در معابر شهری به خبرنگار فارس گفت: روزانه صبح که برای نان به نانوایی مراجعه می‌کنم بیش از ۱۵سگ دسته جمعی سر خیابان هستند و اگر به کسی حمله ور شدند معلوم نیست چه بلایی سر آن فرد بیاید.

  وی افزود: ما نگران حضور سگ‌ها در شهر هستیم، حضور سگ‌های بدون صاحب و ولگرد سبب ترس کودکان، نوجوانان و بانوان شده و به چهره شهر اهرم که یک شهر گردشگرپذیر است سیمای ناخوشایندی داده و از سوی دیگر خانواده‌ها نگران وجود بیماری هاری در میان این حیوانات سرگردان هستند.

  یکی از شهروندان اهرمی با اشاره به این نکته که باید مسئولین در این زمینه با تمام ظرفیت به میدان بیاید، اظهار داشت: حضور سگ‌های ولگرد در خیابان و معابر شهری، تأثیرات منفی به همراه دارد.

  وی با تأکید بر این نکته که حضور سگ‌های ولگرد به سیمای شهری ضربه می‌زند، افزود: حضور سگ‌های ولگرد علاوه بر زشت کردن چهره و سیمای شهری اهرم، موجب ترس و وحشت برخی شهروندان و کاهش سطح بهداشت شهری می‌شود.

  این شهروندان اهرمی گفت: سگ‌های ولگرد آن‌چنان راحت در طول روز هم ممکن است و هر شب دسته جمعی دور هم جمع می شوند و در خیابان قدم بزنند.

  فرماندار تنگستان شما به عنوان نماینده دولت در تنگستان باید یک راه کاری برای این معضول پیدا کنید که مردم دیگر تحمل این همه سگ در شهر ندارند.

  در ماه های اخیر چند نفر از شهروندان اهرمی از حمله سگهای وحشی بی بهره نمادند، چه کسی جوابگو ی خانواده این افراد هست.