دوران ستم شاهی فراموش شدنی نیست

یک تنگستانی:

یک شهروند اهرمی گفت: هرگز دوران زور و زورگویی، خفقان و ظلم ستم شاهی فراموش شدنی نیست و این روزگار عبرت ملتی است که باید از لحظه لحظه آن درس بگیرند.

تنگستان نما گفتگویی تفصیلی را با یکی از شهروندان اهرمی که طعم روزگاران ستم شاهی را کشیده است ترتیب داده که در این مجال به آن می پردازیم.

تنگستان نما: لطفا خودتان را معرفی کنید.

مختار عمرانی از اهالی شهر اهرم و در خدمت شما هستم.

تنگستان نما: برای شروع اگر بخواهید از دوران ستم شاهی خاندان منحوس پهلوی سخن بگوئید چه بیان می کنید.

از ظلم  و ستم خاندان پهلوی هر چه گفته بشود کم است و اگر بخواهیم از این زندگی پر از محنت و سختی در دوران پهلوی قلم فرسایی کنیم شاید کاغذها سیاه شود و از هر گوشه آن کتاب ها به چاپ برسد اما نگاه حقیر به جغرافیای اطراف خودم هست و آنچه در دوران پهلوی در تنگستان گذشته را بر مدار خاطرات  و شنیده ها بر روی کاغذ می آورم امید است آنچه نگاشته می,شود خوش آید که حقیقت ماجرا هم همین است آنچه از دل بر آید بر دل نشیند.

 

تنگستان نما: به لحاظ امکانات و ملزومات اجتماعی، در چه وضعیتی بودیم.

اگر بخواهیم امکانات زمان پهلوی را نه با الان که با سه چهار سال پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بررسی، نقد و مقایسه کنیم می بینیم که در این خطه از ایران آن زمان چیزی بنام مرکز درمانی وجود نداشت و اگر هم وجود داشت جوابگوی نیاز مردم نبود از همین رو مردم برای درمان درد و امراض خود مجبور به روی آوردن به طب سنتی و داروهای به اصطلاح آن روزها محلی می شدند که بعضا یا درمانی به آن معنا نبود و یا اگر هم شفایی صورت می گرفت، معلوم نبود که نتیجه کدام اقدام است و لذا مردم در فقر وحشتناک به لحاظ امور بهداشتی و درمانی به سر می بردند در حالی که با پیروزی انقلاب در حالی که هنوز غرق انقلابیون خشک نشده بود جنگ نابرابر بر کشور تحمیل شد و این خود دلیلی می شد برای اینکه انرژی نظام نوپا در جنگ هزینه شود ولی کشور هم بار دوران جنگ را متحمل بود و هم مسیر سازندگی , پیشرفت و ارائه خدمات به اقصی نقاط کشور را طی می کرد.

یادم می آید آن زمان که تازه انقلاب شده بود برای نخستین بار مرکز درمانی اهرم که بعدها به نام شهید والا مقام شهید رجایی نام گرفت شروع به کار کرد.

تنگستان نما: توجه به مسئله ورزش در نظام پهلوی چطور بود.

توجه نظام ستم شاهی به ورزش و امور ورزشی نیز در حد صفر بود و تنگستان یکی از جاهایی بود که علیرغم وجود استعداد و توان لازم برای پیشرفت در امور ورزشی پتانسیل داشت ولی به دلیل عدم توجه از طرف مقامات نظام در محرومیت ضد در صد قرار داشت ولی بعدها و با پیروزی انقلاب اسلامی اداره تربیت بدنی در هر شهرستان دائر شد و شکوه و هجوم ورزشکاران به رشته های ورزشی شکل گرفت که البته با ورزشهایی چون فوتبال و والیبال شروع شد و بعد ها دیگر ورزش ها نیز اضافه شد.

تنگستان نما: بطور کل وضعیت معیشت مردم را چطور می بینید در آن دوران .

در دوران ستم شاهی وضعیت معیشت مردم در بغرنج ترین وضع ممکن بود هرگز از یاد نخواهم برو خاطراتی که پدران و مادران ما از آن دوران سیاه روزگار بیان کردند دوران وحشت آفرینی که مردمان تجربه کننده آن وقتی از خاطرات آن زبان می گشایند افسوس و تاسف و تاسگثر از حرف به حرف کلمات و حملاتشان می بارد.

اوضاع آنچنان در خفقان و ظلمانیت به تمام معنا طی می شد که برخی از بد روزگار و شون ستمی که به آنها می شد آرزوی مرگ می کردند هرگز از یاد نمی بریم وقتی را که خان آن روزهای منطقه با جسارت و پر رویی هرچه تمام تر وارد منزل ها می شدند و از مال و جان و ناموس نمی گذشتند و کافی بود دست به روی چیزی یا کسی می گذاشتند و تو جرات نداشتی حتی با آن خان و خانزاده دوران ستم شاهی کلمه ای و کمتر از کلمه از تو نازک تر به او بگویی سر تسلیم فرو می آوردی و هر آنچه اراده او بود راهی جز تمکین و احترام به زور نداشتید.

تنگستان نما: یعنی در کنار زورگویی ها مردم برای امرار معاش خود با مشکل مواجه بودند.

آنقدر فقر و بیچارگی در دوران پهلوی بیداد می کرد که برای بدست آوردن لقمه نان باید از وجود خود می گذشتی تا لا اقل از گرسنگی نمی مردی.یادم می آید دوران خشکسالی وحشتناکی بود و از طرف دولت مرکزی هیچ اهمیتی به مردم نمی شد بیچاره ها , فقیر ها و تهیدستان تنها راه جلوی چشمشان.مردن بو  و دیگر هیچ. نمی دانم میانه شما با خرما چطور است ولی شاید بارها و بارها هسته خرما را بعد از خوردن دور انداخته ای ولی مردمانی در همین گوشه و.کنار از سر نداری و بیچارگی هسته خرما برایشان چنان اهمیت داشت که پس از میل شدن خرما این هسته به چند روش مورد استفاده قرار می گرفت یکی آن را جوش می داد و خورش هسته خرما میل می کرد دیگری آن را آرد می کرد و نان هسته خرما می پخت و برخی پس از جوش دادن و تفت دادن به عنوان نوع دیگری از اطعام مصرف می کردند. شاید درک این نوشته ها سخت باشد ولی این به طور حقیقت برگی از دفتر خاطرات مردمان دیارمان در دوران ستم شاهی است.

تنگستان نما: به لحاظ دیگر امکانات رفاهی چه وضعیتی داشتیم.

شایدوجود نعمت برق، آب و گاز تلفن و… برای روستاها و شهرهای کوچک در دوران ستم شاهی یک آرزو بود بود و مردم دیگر امیدی به پیشرفت و رسیدن به این امکانات و داشته ها در دوران پهلوی نداشتند ولی به برکت انقلاب و نظام مقدس اسلامی هر روز بر امکانات افزوده شد به طوری که سالهای ابتدایی دهه شصت حتی روستاهای تنگستان هم برق دار شدند و این نبود جز نعمت بزرگی چون انقلاب که به وجود مردمی بصیر و ولایت مدار تحت فرمان امام راحل بر مردم ایران اسلامی ارزانی داشته شد.

تنگستان نما: به نظر شما الان که برخی شعار های سلطنت طلبی سر می دهند چیزی از این ظلم و ستم ها نشنیده اند به نظر شما چه هدفی دنبال می شود.

به طور حتم اینها بر سر کینه و عداوتی که با انقلاب دارند  شعارهای سلطنت طلبی سر می دهند گرچه راه به جایی نخواهند برد و شکست حقیقی را اینها بارها در عمر ۴۱ ساله انقلاب تجربه کرده اند.

تنگستان نما: صحبت پایانی شما را می شنویم.

مردم باید قدر این انقلاب و نظام را بدانند و به رهبری حکیمانه ایمان داشته باشند و هرگز سخن امام را که فرمود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به انقلاب شما آسیبی نرسد را فراموش نکنند.

 

گفتگو از: عابد تمدنی

 

انتهای پیام/

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.