حبوبات لاکچری شد/ افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها در بوشهر+ جدول

بر اساس پیگیری‌های خبرنگار فارس در بوشهر، قیمت انواع حبوبات در بازار بوشهر در پنج ماه اخیر از ۳۳ درصد تا ۱۴۰ درصد گران شده است. در کنار افزایش قیمت سایر حبوبات قیمت برنج نیز در مدت مشابه بیش از ۷۶ درصد افزایش نرخ را تجربه کرده است. به‌نحوی‌که انواع برنج هندی که در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸ هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان قیمت داشت امروز در بازار قیمت ۱۵هزار تومان را پشت سر گذاشته است.

این افزایش قیمت‌ها به حدی غیرقابل‌قبول بوده که کسبه بوشهر می‌گویند سفره مردم در حال خالی شدن از حبوبات است. علت اصلی اما نه در بازار که در سیاست‌های جاری دولت در رابطه با صادرات و واردات و قیمت ارز است.

قیمت دلار که افزایش یافت، بازار صادراتی برای تولیدکنندگان این کالاها بسیار جذاب شد. در کنار این اتفاق با توجه از بین رفتن جاذبه واردات انواع حبوبات (با توجه به برداشته شدن ارز مرجع و نیمایی از واردات انواع حبوبات و واردات با دلار آزاد) باعث افزایش قیمت تمام‌شده این کالاها در گمرک نسبت به سنوات قبل شد. هرچند دولت برای واردات انواع حبوبات تعرفه ۵درصدی در نظر گرفته اما ارز آزاد و باز بودن مسیر صادرات این کالاها باعث افزایش نرخ حبوبات در سراسر کشور شده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان اقتصادی این حوزه راه چاره کنترل قیمت این کالاها در کوتاه‌مدت را ممنوع کردن صادرات این کالاها عنوان کرده‌اند تا با افزایش عرضه قیمت‌ها کاهش یابد. در زیر افزایش نرخ و درصد افزایش قیمت انواع حبوبات(به تومان) را می‌بینیم:

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.