مدیریت انقلابی در مکتب سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

به گزارش تنگستان نما؛ محمود خدری معلم در مطلب ارسالی نوشت: یک سال از شهادت سردار سرافراز اسلام سردار دلها حاج قاسم سلیمانی می‌گذرد، ولی هنوز هم قبول شهادت این مرد بزرگ برای ما غیر قابل باور است. این هم از ابعاد روحی شهادت است، که قرآن در این زمینه می فرماید :

و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عندربهم یرزقون.

آری شهدا حیّ و میّتی ندارند و به بزرگی تاریخ زنده اند، شهید بزرگ سردار دلها سلیمانی که خود یک مکتب بزرگ انسانیت را به یادگار گذاشته است.

آری سلیمانی تا ابدیت باقی خواهد ماند، پس بر ماست از اندیشه های مکتب او درس گرفته و آن را در زندگی خود پیاده کنیم.

بر همه ما خصوصاً مسئولین نظام شکوهمند اسلامی فرض است که با الگوگیری از شهدا خصوصاً سردار دلها که خود یک مکتب درین جهان معاصر است از اندیشه ها و آرمان های انقلاب دفاع کنیم، و با عمل به دستورات این شهید بزرگ نگذاریم قطار انقلاب از ریل خود خارج شود.

ما در این یادداشت کوتاه شاخص های مدیریت انقلابی را از مکتب سردار دلها بیان می‌کنیم.

داشتن برنامه و هدف
یکی از شاخص های مدیریت داشتن برنامه و هدف می باشد. اگر آن به طور دقیق پیاده شود، می‌تواند مدیر را در اهدافش موفق کند، شهید سلیمانی در این باره می فرماید: تفسیر مدیریت انقلابی به بی برنامگی، هرج و مرج، بی انضباطی، تفسیری ناجوانمردانه است.

معنویت داشتن

اعتقاد به اینکه انسان در زندگی ناظرانی دارد می تواند مدیر را به سوی یک مدیریت انقلابی سوق دهد.

از قبیل همین توجه به مبدا وناظر اصلی و روحیه الهی است که، انسان سعی می کند بین مبدا ومقصد رابطه برقرار کند، و دنیا و آخرت را توأمان با هم ببیند، و نه تنها خود معنویت را در زندگی اش پیاده می کند بلکه می تواند الگوی تمام عیار برای دیگران شود. سرداردلها دراین باره می فرمایند: مهمترین مشخصه مدیریت انقلابی «معنویت» است. امام خمینی مصداق حقیقی عمل انقلابی و مدیریت انقلابی است.

مقدم داشتن منافع ملت و اسلام برخود

یکی از شا خصه های مدیریت انقلابی مقدم داشتن ملت و اسلام و انقلاب بر منافع خود است، سردار دلها در این باره می فرماید: فرد انقلابی، کسی است که مرگ را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهد و منافع ملت و اسلام را بر منافع شخصی، مقدم بدارد و ترجیح دهد و در سختی ها و شدت ها، گوش به فرمان باشد و عذر و بهانه نیاورد و سینه خود را سپر کند.

شناخت درست از ارزشهای انقلاب و اسلام

اگر مدیر شناخت درستی از ارزشهای انقلاب و اسلام نداشت، قطعاً مسیر مدیریت وی منحرف خواهد شد و این انحراف خسارات زیانباری به بدنه مدیریت کشور وارد خواهد ساخت.
سیدالشهدای مقاومت در این باره می فرماید: مدیریت انقلابی به شناخت درست و دقیقی از موضوع بستگی دارد که عملی درست را در پی دارد.

عمل مقرون به صرفه و به موقع

یکی دیگر از شاخص های مدیر انقلابی به موقع عمل کردن، به صرف عمل کردن است و عمل آن باید بر پایه حکمت و منطق و برهان است که اگر چنین نکند، عمل مدیر خود باعث خسارتهای زیادی می شود. شهید دلها سلیمانی در این باره می فرماید: مدیریت انقلابی، «عمل مقرون به صرفه » و «عمل به موقع» و «اقدام از روی حکمت و منطق» است.

داشتن تفکر انقلابی، یکی دیگر از شاخص های مدیریت است

اگر مدیر انقلابی تفکر جهادی و انقلابی را در زندگی و در محل کار خود نهادینه کند، باعث اعتلای فرهنگ تفکر انقلابی خواهد شد.

شهید سلیمانی در این باره می فرماید: امروز در جامعه ما، حجم گسترده ای وجود دارد و تنها فکری که می تواند در این ایستادگی کمک کند «تفکر انقلابی» است.

انقلابی گری بر پایه دین

اگر انقلابی گری بر پایه دین باشد، مسیر انقلاب درست خواهد شد. اینکه ما در سال های اخیر انقلاب های زیادی را دیدیم که چون اساس و شالوده آنها دینی نبود منحرف و محکوم به شکست گردیدند.

انقلابی گری باید بر اساس دین و ارزش‌های دینی استوار باشد. شهید سلیمانی در این باره می فرماید امروز در دنیا انقلابی زیاد است؛ اما انقلابی گری برپایه دین،مهم است.که نمونه روشن آن، خود را جبهه‌های جنگ نشان داد و کسانی همچون شهید ردانی، شهید میثمی، شهید سعیدی و شهیدحسن باقری.

بنابراین سردار بزرگ دلها که امروز مکتب فکری وی جهانی شده است، معنویت، اقدام وعمل، اقدام ازروی حکمت و منطق، تفکر انقلابی، انقلابی گری واقعی بر اساس الگوگیری از شهیدان را از شاخص های مهم یک مدیر انقلابی در زمان ما می داند.

سپاس

انتهای پیام//

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.