مصالح ساختمانی بوشهر در کوره گرانی

به گزارش تنگستان نما؛ وعده های مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر مبنی بر نظارت بر بازار و برخورد با گرانفروشی ها نیز چندان موثر نبوده و گرانی و کمبود مصالح ساختمانی بوشهر ادامه دارد.

خبر می رسد برخی کارخانه‌ های سیمان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی با کاهش تولید و عرضه نکردن محصول‌، باعث افزایش قیمت مصالح ساختمانی شده اند.

وعده های مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر مبنی بر نظارت بر بازار و برخورد با گرانفروشی ها نیز چندان موثر نبوده و گرانی و کمبود مصالح ساختمانی بوشهر ادامه دارد.

در این بین، اخیرا انجمن تولیدکنندگان مصالح ساختمانی استان بوشهر با توجیه بالا رفتن هزینه‌های مرتبط، با کاهش نسبی تولید و عرضه نکردن محصول‌، باعث افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار شدند.

ضمن اینکه در یکی دو هفته اخیر قیمت بتن دو برابر شده و در کنار آن گرانی سرسام آور نرخ سیمان، شن، ماسه و مصالح سنگی به گلایه مردم و پیمانکاران در حوزه ساخت و ساز مبدل گردیده است.

با توجه به اینکه مصالح ساختمانی سهم ۵۰ درصدی در قیمت نهایی مسکن دارد، آشفته بازار گرانی ها باعث دشوارتر شدن ساخت و ساز برای مردم و اتمام پروژه های عمرانی با هزینه بالاتر می شود.

برخی کارشناسان این حوزه، بیشترین مشکل را در دلالی ها می دانند و می گویند: اگر مصالح ساختمانی با نرخ متعادل و قابل قبولی به دست سازنده و مصرف‌کننده برسد می توان قیمت مسکن را نیز مدیریت کرد در غیر این صورت با افزایش و نوسانات بازار و گرانتر شدن هزینه ساخت مسکن مواجه ایم.

تشکیل پرونده گران‌فروشی برای واحد‌های تولید شن و ماسه

معاون سازمان صمت استان بوشهر با اشاره به افزایش خودسرانه قیمت شن و ماسه از سوی انجمن تولید کنندگان این کالا بیان کرد: نرخی که انجمن تولیدکنندگان شن و ماسه به عاملان این صنف اعلام کرده تحت هیچ شرایطی مورد قبول سازمان صنعت معدن و تجارت نیست.

رضا جمالی افزود: انجمن مذکور به استناد اینکه این کالا‌ها جزء اولویت سوم نرخ گذاری هستند و باید خود واحد‌های تولیدی این نرخ  رو تعیین کنند این افزایش قیمت را دادند که متاسفانه از این نکته غافل بودند که اگر کالایی غیرمنطقی افزایش قیمت پیدا کند و شکایتی صورت بگیرد یا خود سازمان‌های صنعت و معدن به این نتیجه برسد که این افزایش قیمت غیر منطقی بوده می‌توانند ورود کرده و برخورد کنند.

وی عنوان کرد: با وجود اینکه ما پیش از این هزینه‌های منطقی و کارشناسی را بررسی کرده و از طریق کارگروه تنظیم بازار به یک توافق ضمنی با انجمن تولید کنندگان شن و ماسه رسیده بودیم، اما متاسفانه آن‌ها خودسرانه افزایش قیمت دادند.

وی ادامه داد: در همین راستا و بعد از افزایش نرخی که اتفاق افتاد، بازرسان ما با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی در شهرستان‌های محل استقرار این واحد‌های تولیدی که بیشتر در شهرستان‌های، دشتی، دشتستان، تنگستان و دیر قرار دارند وارد عمل شدند و برخورد‌های قانونی لازم را با واحد‌های متخلف انجام دادند.

جمالی گفت: برای آن دسته از افرادی که مبادرت به افزایش نرخ کرده بودند پرونده‌های  گران‌فروشی و برای واحد‌هایی که از عرضه شن و ماسه امتناع می‌کردند پرونده‌های اخفا و امتناع از عرضه کالا‌ها تشکیل شد که به سرعت برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.

وی تاکید کرد: این گشت‌های بازرسی تا زمان اصلاح و تعدیل قیمت‌ها و توافق انجمن با کارگروه تنظیم بازار ادامه خواهد داشت و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

معاون سازمان صمت استان بوشهر عنوان کرد: قیمت جدید که انجمن شن و ماسه برای هر تن شن و ماسه شسته اعلام کرده بالای ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان است در صورتی که نرخ قبل ۳۵ هزار تومان بود و بررسی کارشناسی ما حکایت از افزایش حداکثر ۲۵ درصدی این کالا داشت که آن‌ها این نرخ را قبول نکرده و خودسرانه افزایش قیمت دادند.

وی گفت: اکنون نیز دوباره در حال بررسی کارشناسی قیمت‌ها هستیم و نشستی هم با فعالان این بخش برگزار شده و قیمت نهایی شن و ماسه همین امروز و فردا مشخص و ابلاغ می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.